Większość opraw Chors dostarczamy z wbudowanym zasilaczem. W przypadku niektórych opraw wbudowanych w sufit dostarczamy oprawy bez zasilacza. O tym czy oprawa będzie dostarczona z zasilaczem czy bez informujemy w tabeli opisującej zasilanie, na przykład 230V 50 Hz dla opraw z zasilaczem lub na przykład 350 mA DC dla opraw bez zasilacza.
Zasilacze mogą być w opcji włącz/wyłącz lub ściemniane.

Ściemniane dzielimy ze względu na technologię ściemniania:

TRIAC/PHASE CUT – ściemnianie w technologii analogowej 100-10%. Wymagają 3 żył dla obwodu, współpracują ze ściemniaczami RC, najlepiej z funkcją adaptacji mocy. Wiele ściemniaczy przeznaczonych jest do ściemniania klasycznych żarówek (RL – LEADING EDGE, zbocze wznoszące), gdzie obciążenie mocą jest większe. Te ściemniacze nie współpracują z naszymi oprawami. Natomiast technologia RC (TRAILING EDGE, zbocze opadające) jest przeznaczona do urządzeń elektronicznych, dzięki temu praktycznie wyeliminowane zostają problemy ze sterowaniem, które objawiają się na przykład migotaniem opraw lub brzęczeniem opraw.

DALI 2 – ściemnianie w technologii cyfrowej 100-1%. Wymagana jest tu instalacja 5 żyłowa – 3 przewody dla zasilania, 2 żyły dla sterowania. System przeznaczony jest do sterowania oświetleniem. W ramach jednego obwodu można łączyć wiele grup opraw, planować ściemnianie oraz zastosować technologię Tunable White, która zgodnie z zasadami “Human Centric Lighting” pozwala dostosować oświetlenie do dobowego cyklu człowieka. DALI 2 można sterować zarówno za pomocą zaawansowanych systemów, które zarządzają setkami zgrupowanych opraw, jak i prostymi urządzeniami, które pozwalają na sterowanie kilku opraw zgrupowanych w poszczególne sceny świetlne. Rozwiązanie to znajduje swoje zastosowanie w wielkopowierzchniowych obiektach użyteczności publicznej jak i tych mniejszych: w naszych domach, biurach czy restauracjach.

Dali Push – ściemnianie w technologii cyfrowej 100-1%. Wymagana jest tu instalacja 4 żyłowa – 3 przewody dla zasilania, 1 żyła dla sterowania. System przeznaczony jest do prostego sterowania za pomocą włącznika dzwonkowego.

Wybierając zasilacze skupiamy się na tym, by spełniały następujące warunki:

1. Miały gwarancję na 5 lat oraz ilości funkcji włącz/wyłącz na poziomie 50 tys. razy (większość wersji profesjonalnych uwzględnia 100 tys. razy).

2. Były efektywne. To znaczy nie generowały dużo mocy biernej, a ich efektywność była przynajmniej na poziomie 85%.

3. Miały niski efekt migotania (flickering) oraz/lub ripple effect, czyli efekt falowania.  Migotanie jest negatywnym efektem ściemnianych opraw LED Niekorzystnie wpływa na odbieranie światła i nasze samopoczucie. U bardziej wrażliwych osób może to powodować ból głowy, rozdrażnienie lub spadek koncentracji.

Jak dobrać zasilacz pod względem elektrycznym i jak poprawnie podłączyć oprawę.

Rozróżniamy wiele różnych rodzajów zasilaczy do opraw z diodami LED. Dla pasków LED, modułów liniowych rozróżniamy zasilanie stałonapięciowe VVC oraz prądowe VDC. Rozróżnienie to wynika z technologii budowy modułów. W przypadku technologii stałonapięciowej stabilizacji podlega napięcie i zmienia się wartość prądu, w przypadku technologii stałoprądowej zmienia się napięcie.
W większości produkowanych przez nas opraw korzystamy z technologii stabilizacji prądowej określanej w mA. W naszych oprawach najczęściej znajdują się wartości:
Dla modułów w technologii Sunlike, CRI ≥97 : 180 mA, 350 mA, 700 mA
Dla modułów w technologii LED CRI ≥95 : 350 mA, 500 mA, 700 mA.
Jeżeli jest to możliwe, miały drugą klasę ochrony.

Dobierając zasilacz trzeba pamiętać o następujących zasadach. (Szczegółowe informacje znajdują się przy każdej dostarczanej oprawie na przewodach).

Zasada 1. Ważny jest prąd wyrażany w mA. Dobór zasilacza o innych parametrach powoduje, że oprawa świeci albo za słabo (może również migotać) albo za mocno, co grozi przegrzaniem diody.

Zasada 2. Ważne jest napięcie diody. Dla każdej oprawy podajemy wartość napięcia w jakiej dioda pracuje. Dobór za niskiego napięcia powoduje, że oprawa nie zaświeci, natomiast dobór za dużego napięcia spowoduje, że dioda się spali.

Zasada 3. Można podłączyć kilka opraw pod jeden zasilacz, ale należy pamiętać o dwóch powyższych zasadach i o tym, że podłączenie opraw musi być szeregowe oraz o tym, że zakres bezpiecznego napięcia dla obwodów niskonapięciowych to 60 VDC.