Wszystkie argumenty, które dotyczą ekologii i oszczędności energii, są dla nas niezwykle ważne. Dlatego od chwili, gdy zdecydowaliśmy się na wdrażanie technologii LED, wybieramy takie rozwiązania, które umożliwiają jak najlepsze odwzorowanie kolorów i redukują zjawiska związane z emisją światła niebieskiego. Wybór technologii Sunlike jest dla nas naturalnym następstwem raz obranej drogi i kolejnym etapem rozwoju naszych produktów.

Poznaj Sunlike
Technologia LED, oparta o światło niebieskie, została wynaleziona przez trójkę naukowców: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura i uznana za jeden z najważniejszych wynalazków ubiegłego wieku. W 2014 roku Komitet Noblowski przyznał temu zespołowi nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a innowacyjne źródło światła stało się początkiem rewolucji na poziomie technologicznym, ekologicznym, finansowym i wzorniczym.

Shuji Nakamura kontynuował prace i w 2007 roku opracował kolejną generacją diod LED opartą na świetle purpury. Okazało się, że zmiana koncepcji stworzyła zupełnie nowe źródło światła, które w pełni odpowiada spektrum światła słonecznego – Sunlike.
To nowe rewolucyjne źródło światła promujemy i rozwijamy w naszych produktach od wielu lat. Diody Sunlike całkowicie rozwiązują problem światła sztucznego i są zgodne z ideą Human Centric Lighting. W zależności od barwy światła można wykorzystać je do pracy lub do wyciszenia.

Od lat konsekwentnie polecamy Sunlike do miejsc, gdzie przebywa człowiek.

Na przykład do:

• biur, w technologii tunable white by światło zmieniało swoją barwę zgodnie z cyklem dobowym
• muzeów, by precyzyjnie oświetlać wystawiane obiekty lub obrazy w sposób absolutnie bezpieczny dla prezentowanego obiektu (brak negatywnego wpływu promieni UV)
• restauracji, gdzie światło wpływa na nastrój gości, prezentację potraw i atmosferę.

Podstawowe zalety źródła światła Sunlike:
• Sunlike emuluje naturalne światło i wspiera rytm dobowy.
• Sunlike poprawia koncentrację, wpływa na poprawę wydajności w pracy, w szkole.
• Sunlike zmniejsza zmęczenie oczu i poprawia ogólny komfort widzenia.
• Sunlike pokazuje prawdziwą głębię kolorów i tekstur, jakie pojawiają się w naturze.
• Sunlike poprawia nastrój w ciągu dnia.Podobnie jak światło słoneczne, technologia Sunlike jest bardzo korzystna dla ludzkiego zdrowia, ponieważ poprawia komfort przebywania w zamkniętym pomieszczeniu z ograniczonym dostępem do światła słonecznego.

Dzieje się tak, gdyż reagujemy na ten rodzaj światła tak samo jak na światło słoneczne. Badania kliniczne wykonane przez Uniwersytet Bazylejski w Szwajcarii wykazały u uczestników:

• poprawę jakości snu 
• lepszą koncentrację
• mniejsze zmęczenie oczu
• lepsze odczuwanie kolorów 
• poprawę samopoczucia.

Technologia Sunlike to również lepsze postrzegania barw światła oraz kontrastów.  Poniżej przedstawiamy porównianie źródeł LED CRI 95 (zdjęcia po lewej) oraz SLED (Sunlike) CRI 97 (zdjęcia po prawej) dla ciepłej barwy (2700K). Zdjęcie wyżej przedstawia świecenie oprawy Reel TRC w pełnej mocy, a zdjęcie niżej pokazuje tę samą oprawę ściemnioną do 10% wsystemie TRIAC. 
Wyraźnie widać poprawę kontrastu oraz dynamikę kolorów dla diody Sunlike, mimo, że oprawa została ściemniona. 

barwy-sunlike_nw-snw_SG

Jeszcze parę zdań o LED-ach


Światło ledowe posiada wiele pozytywnych cech. Pozawala dopasować barwę światła do otoczenia, a białe światło do pory dnia. Korzystanie z niego nie eliminuje jednak problemów, które wiążą się z długotrwałą pracą ludzi w sztucznym oświetleniu.


Badania nad działaniem wzroku trwają od początku dwudziestego wieku. W 1923 Roku Clyde E. Keeler odkrył, że niewidome myszy wciąż reagują na światło. To odkrycie otworzyło drogę do wielu kolejnych badań. W 2002 roku zespół naukowców prowadzonych przez Samera Hattera i Davida Bersona, odkrył receptory ipRGCs. W skrócie odkryto fotoreceptor, który reaguje bardzo dynamicznie na wąski zakres światła niebieskiego. Informację te przekazuje do szyszynki, która reguluje procesem wydzielania melatoniny – tzw. hormonu snu, odpowiedzialnego za rytm snu i naszej aktywności. Tym samym poniekąd odkryto, że sztuczne światło może w sposób nienaturalny nas pobudzać w porach, gdy powinniśmy się uspokajać i wyciszać.


Badania, przeprowadzone przez Uniwersytet Bazylejski nad wpływem światła sztucznego na organizm ludzki, wykazały, że stosowanie niskiej jakości LED-ów, świetlówek, słabych wyświetlaczy do telefonów obniża koncentrację, źle wpływa na samopoczucie, może powodować depresję oraz zakłócenia snu. Dlatego producenci źródeł światła próbują w różny sposób poradzić sobie z redukcją światła niebieskiego. Pośrednim rozwiązaniem jest więc technologia dimm to warm lub podbicie częstotliwości o zakresie 480 nm, które wpływają na naszą aktywność. Współczynnik MR określa zakres temperatury barwowej. Im wyższa jego wartość i większa temperatura, tym większe pobudzenie naszego organizmu.

W tym kontekście technologia Sunlike jest na pewno najlepszą alternatywą i najzdrowszym rozwiązaniem.