ROLA OŚWIETLENIA W SYPIALNI

Oświetlenie w sypialni jest ważne z uwagi na charakter pomieszczenia, a także ze względu na jego oraz indywidualne preferencje użytkowników. O ile we wszystkich pomieszczeniach powinniśmy dbać o jakość światła, o tyle w sypialni powinniśmy zastanowić się szczególnie nad tym, przy jakim świetle najlepiej odpoczniemy i zrelaksujemy się przed snem.

Na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie sypialni? Jakie strefy w sypialni powinny być oświetlone?
Dobry projekt oświetlenia w sypialni jest na wagę złota.


Niezwykle ważnym czynnikiem jest odpowiednie rozmieszenie opraw. Oprócz oświetlenia ogólnego, które tak naprawdę nie zawsze jest konieczne, powinniśmy zadbać o dodatkowe punkty światła, dobrane według stref funkcjonalnych. Wówczas możemy mieć pewność, że każda strefa będzie odpowiednio oświetlona, a całe wnętrze będzie miało odpowiedni klimat.

W projekcie elektryki sypialni najczęściej mamy:

- oświetlenie główne (najczęściej ogólne oświetlenie w sypialni)

- oświetlenie strefy łóżka (boczne),

- oświetlenie toaletki,

- oświetlenie garderoby (szafy, lustra),

- oświetlenie dekoracyjne.

Wnętrze prywatne, Wrocław Foto:STROP STUDIO, Współpraca: BERKE.

• Światło ogólne
W przypadku oprawy głównej, odpowiedzialnej za oświetlenie ogólne, warto zwrócić uwagę, aby równomiernie oświetlała całe pomieszczenie. Jeśli nie przepadamy za światłem ogólnym albo jeśli sypialnia jest małym pomieszczeniem, śmiało możemy zrezygnować z oprawy dającej takie światło. Odpowiednio umieszczone reflektory czy downlighty w zupełności wystarczą i pozwolą na optymalne oświetlenie sypialni.

pilsudskiego--13_WApoziom
MAXIME, Wnętrze prywatne, Wrocław, Foto: STROP STUDIO, projekt:JASNO
luno_header_WApoziom
LUNO, Foto: STROP STUDIO

• Strefa łóżka
Kluczowym miejscem w sypialni jest zazwyczaj strefa łóżka. Zadbajmy o to, aby po obu stronach łóżka zainstalowane zostały oprawy, które będą źródłem dodatkowego światła, umożliwiającego nam zarówno odpoczynek, jak i czytanie książek. Przy czym możemy umieścić przy nim nie tylko kinkiety, które są najbardziej popularnym rozwiązaniem, ale również oprawy zwieszane czy stojące.

Marek_Swoboda_Fotografia-2_Chors_Tkacka-55_WApion
Wnętrze prywatne, Foto: Marek Swoboda Photography, projekt: KODO
tarchomin--11_WAPoziom
sol-sypialnia_02_WAPoziom
Góra: Wnętrze prywatne, Foto: Strop Studio, Projekt: Monarchia.Design,    Dół: Wnętrze prywatne, Foto: Strop Studio, Projekt: ASFELD Studio

• Oświetlenie toaletki
Podobnie jak przy oświetleniu lustra w łazience, tutaj również powinniśmy zadbać o światło, które rozchodzi się równomiernie. Idealnie nadają się do tego oprawy z mlecznym kloszem. Wtedy światło nie jest ani trochę rażące, wręcz odwrotnie – działa kojąco i uspokajająco. Jeśli toaletka ma być też miejscem wykonywania makijażu, to ważne, aby oświetlenie było równomierne, a oprawy znajdowały się po obu stronach lustra. 

FIREFLY, Foto: STROP STUDIO, projekt: MIXD

• Oświetlenie garderoby - Oświetlenie punktowe
Ciekawym rozwiązaniem w większych sypialniach z wydzielonymi garderobami są szynoprzewody z reflektorami, których sieć możemy zaprojektować z jednego wyprowadzenia prądu. Przy wyborze takich reflektorów zwracajmy uwagę na możliwość regulacji kąta świecenia oraz możliwość regulacji samej oprawy pod kątem zmiany ustawień kierunków świecenia. Szynoprzewody świetnie sprawdzają się zarówno w garderobie, jak i w całej sypialni, ponieważ są alternatywą dla opraw dających światło ogólne. 

maman-r-sp3-4380_produktowe_WApion (1)
MAMAN, Foto: STROP STUDIO
sol-sypialnia_03_WAPion
Wnętrze prywatne, Foto: STROP STUDIO, Projekt: ASFELD Studio

• Oświetlenie dekoracyjne
W sypialni z pewnością sprawdzi się też lampa podłogowa. Czasami jedna taka oprawa wystarczy, by stworzyć we wnętrzu przytulny nastrój o zmroku. Co więcej, jeśli zależy nam na optycznym podwyższeniu pomieszczenia i „dodaniu” przestrzeni, polecamy oprawę stojącą, która emituje światło w górę. Natomiast jeśli chcemy uzyskać we wnętrzu bardziej kameralny i intymny nastrój, to światło powinno być skierowane bardziej w dół.

illu-k-4619_WApoziom
luno-1_WAPoziom
Góra: ILLU, Foto: STROP STUDIO, Dół: LUNO, Foto: STROP STUDIO
Lampe-feber-21.01_WAPion
AMBIENTE, projekt: Piotr Kalinowski, Foto: Lampefeber 21.01.08 Miljø 22563

Barwa światła w sypialni
Wybierając oprawy ze zintegrowanym źródłem LED zwracajmy uwagę na barwę światła.

Światło w sypialni powinno być przede wszystkim ciepłe, miękkie i ładnie się rozpraszać.
Najodpowiedniejsza barwa do sypialni plasuje się między 2700 – 3000 K.

2700 K – to barwa ciepła (W/SW), która idealnie sprawdza się we wnętrzach, gdzie występują naturalne, ciepłe materiały, takie jak n a przykład drewno. Z kolei 3000 K (NW, SNW) jest barwą bardziej neutralną, dlatego sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych z odcieniami bieli czy szarości.

Światło w sypialni nie może nas razić ani pobudzać. Nie wybierajmy więc zimnej barwy (4000 K), która – gdy dłużej jesteśmy poddani na jej działanie – może nas pobudzać i męczyć wzrok.

Z kolei w poszczególnych strefach w sypialni, takich jak toaletka, biurko czy garderoba rekomendujemy zastosowanie barwy 3000 K. Oczywiście w zależności od projektu tych stref możemy zastosować różne barwy światła w jednym pomieszczeniu.

Wnętrze prywatne, Wrocław Foto:STROP STUDIO, Współpraca: BERKE.

Dodatkowe funkcje światła w sypialni
W sypialni powinniśmy mieć możliwość regulacji natężenia światła, dlatego warto pomyśleć o opcji ściemniania opraw, która jest szczególnie pomocna w uzyskiwaniu pożądanego klimatu we wnętrzach w zależności od preferencji i potrzeb.

W tym pomieszczeniu – jak w całym domu – sprawdzą się też oprawy przypodłogowe, które – połączone z czujnikiem ruchu – będą automatycznie zapalać się w nocy, gdy na przykład pójdziemy do łazienki.

Ważne jest też sterowanie światłem. Warto przemyśleć je już na etapie przygotowania elektryki – i na przykład włącznik światła głównego zamontować nie tylko przy drzwiach w pokoju, ale także przy łóżku, obok włączników pozostałych opraw. Dzięki temu możemy regulować oświetlenie nie wstając z łóżka.

I choć sami jesteśmy pasjonatami oświetlenia, to pamiętamy – i wszyscy pamiętajmy – aby w nocy zawsze je gasić. :)

set_4--10_WAPoziom
SET 1: Oprawa FLASK TOUCH DIM, natężenie 90%
set_4--11_WAPoziom
SET 2: Oprawa FLASK TOUCH DIM, natężenie 15%